Mediacje gospodarcze

Mediacja może być wykorzystywana jako, alternatywny wobec sądów, sposób rozwiązywania sporów powstałych pomiędzy przedsiębiorstwami, właścicielami firm oraz kadrą zarządzającą.

Mediacje mogą odbywać się zarówno pomiędzy małymi przedsiębiorstwami, jak i wielkimi korporacjami. Mediatorzy pomagają w bezstronnym zdefiniowaniu kwestii spornych, określeniu wzajemnych oczekiwań oraz pomagają osiągnąć porozumienie korzystne dla wszystkich stron konfliktu.

Mediacja jak i mediacja gospodarcza gwarantują poufność, dlatego strony nie muszą obawiać się naruszenia tajemnicy handlowej, czy też ujawnienia ważnych z perspektywy przedsiębiorstwa informacji.

Główną przewagą w rozwiązywaniu sporu na drodze mediacji są czas oraz koszty. Według Raportu Doing Bussines in Poland 2017 sporządzanego corocznie przez Bank Światowy spór rozwiązywany drogą mediacji kończy się średnio w terminie do 30 dni. Dla porównania dochodzenie roszczeń na drodze sądowej trwa w Polsce średnio aż 685 dni1. Dodatkowo, w przypadku przedsiębiorstw dochodzenie do konsensusu w formie ugody pozwala przedsiębiorstwom ocalić relacje, tak ważne w prowadzeniu biznesu.

Mediacja jest prowadzona w atmosferze sprzyjającej rozmowie, a obecność zaufanego mediatora pozwala na swobodę wypowiedzi i nie zmniejsza wzajemnego zaufania zaangażowanych stron. Skorzystanie z mediacji gospodarczej pozwala zachować dobry wizerunek firmy oraz pozwala zachować sprawność biznesową przedsiębiorstwa.

Drogą mediacji mogą zostać rozwiązane wszystkie spory, które w świetle prawa mogą zakończyć się ugodą m.in:

  • spory o zapłatę,
  • spory budowlane,
  • spory o zakwestionowanie realizacji umowy,
  • spory dotyczące praw autorskich,
  • spory dotyczące kadry zarządzającej.

 Mediacja jest najlepszą alternatywą dla postępowania sądowego.

1. Raport Doing business in Poland 2017

Złóż wniosek o mediację

7-30 dni

do zakończenia sprawy
drogą mediacji

685 dni

dochodzenie roszczeń
na drodze sądowej

Ten serwis stosuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza,
że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
X